Niste palmasi ziaristi au prestat pentru smeckeri si au scris despre alti smeckeri, numai despre cei care i-au patronat nu au scris . Acum scriu profesionist plangeri la Tribunal impotriva societatii comerciale ZIUA SRL,declarata in insolventa dupa 7 ianuarie 2010.Modelul se poate prelua pentru ca smeckeri - patroni sunt peste tot in Romania lor si in Romania noastra......
=======================================================================
- Contractul de muncă semnat între angajat şi angajator
"Dosarul de faliment cuprinde si documente pe care directorul general Mihai Palsu, actualul administrator special, n-ar fi vrut sa ajunga sub ochii subalternilor. Cea mai mare surpriza a angajatilor a fost cand au descoperit ca seful lor si-a luat salariul intreg pe octombrie, cel de 210 milioane de lei vechi, in timp ce ei nu si-au primit nici acum drepturile de autor pe octombrie, noiembrie si decembrie. Mai mult, in timp ce subalternii incasau cu taraita doar banii de pe cartea de munca, directorul general a mai ridicat in noiembrie 50 de milioane..... Si au cautat numele celor 210 angajati, cifra avansata de directorul general. N-au gasit decat vreo 120, dar au observat o groaza de nume de care n-au auzit in viata lor. La fel s-au intrebat cum e cu cele 26 de masini de pe inventar, cand de fapt ei au 18...." scrie Tiberiu Lovin pe blogul sau REPORTER VIRTUAL.
Orice faliment este insotit de astfel de escrocherii ale administratorilor, palmasii se complac, din diferite motive cu astfel mizerii si ilegalitati, pana in ziua funesta a punerii lacatului pe usa ....Organismele statului nu se implica pentru ca se fac ca nu vad porcariile pentru ca sunt fie mituite, fie santajate.Baietii astia revoltati de la ZIUA trebuie sa fie uniti si sa participe la toate fazele judiciare ale insolventei pentru ca bunurile mobile inventariabile pot sa dispara in ceata chiar daca ei au un oarecare drept de preemptiune asupra valorii lor .....




